Bensiinihöyry otettava talteen bensiinin jakeluasemilla

ympäristöministeriö
Julkaisuajankohta 20.10.2011 9.36
Tyyppi:Tiedote -

Bensiinin jakeluasemien päästöjä rajoitetaan ilmanlaadun parantamiseksi. Valtioneuvoston tänään antamalla asetuksella jakeluasemat velvoitetaan ottamaan talteen polttoaineen tankkauksen yhteydessä vapautuva bensiinihöyry vuodesta 2012 lähtien.

Bensiinihöyryn talteen ottamisella voidaan rajoittaa bensiinistä haihtuvien kaasumaisten yhdisteiden määrää. Näin parannetaan ilmanlaatua ja vähennetään päästöjen vaikutuksia terveydelle.

Asetuksen myötä jakeluasemille on asennettava laitteet, joilla bensiinihöyrystä vähintään 85 prosenttia otetaan talteen tankkauksen yhteydessä. Uusien jakeluasemien on otettava bensiinihöyry talteen heti asetuksen voimaantulon jälkeen, jo olemassa oleville asemille on asetettu siirtymäaikoja. Laitteistot on asennettava vasta silloin, kun aseman jakelujärjestelmää muutenkin uudistetaan. Suurten jakeluasemien on asennettava talteenottolaitteistot kuitenkin viimeistään vuonna 2018. Pienimpiä jakeluasemia asetus ei koske lainkaan.

Laitteiston asentamisesta aiheutuu kustannuksia, mutta siirtymäaika laitteiston hankinnassa helpottaa investointien suunnittelua.

Asetukseen liittyy myös aktiivinen valvonta. Laitteet pitää tarkastaa määräajoin, jotta voidaan varmistaa, että ne toimivat ja todella vähentävät päästöjä. Tarkastus voidaan tehdä kolmen vuoden välein, jos jakeluasemalle on asennettu automaattinen häiriöiden seurantalaitteisto. Jollei automaattista järjestelmää ole asennettu, on tarkastus tehtävä joka vuosi.

Asetusehdotuksella saatetaan täytäntöön bensiinihöyryn talteenotto-ohjelman toisen vaiheen järjestelmästä annettu Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi.

Lisätietoja

Hallitussihteeri Jaana Junnila, ympäristöministeriö, puh. 040 1975 165, [email protected]