Webinaari: Ennallistamalla voimme parantaa meriympäristön tilaa

Perjantai 31.10.2025 klo 13.00 –  15.00

maa- ja metsätalousministeriö ympäristöministeriö

Ennallistamisasetus edistää meren hyvän tilan saavuttamista. Ympäristöministeriö ja maa- ja metsätalousministeriö kutsuvat kaikki asiasta kiinnostuneet kuulemaan ja keskustelemaan, miten ennallistamissuunnitelman valmistelu etenee meriympäristön osalta.

Aika: 31.10.2025 klo 13-15
Paikka: Microsoft Teams

Suomella on elokuuhun 2026 asti aikaa valmistella ennallistamissuunnitelmansa esitettäväksi Euroopan komissiolle. Ennallistamisasetus tähtää luontokadon pysäyttämiseen. Lisäksi se tukee ilmastonmuutoksen hillintää, auttaa sopeutumaan sään ääri-ilmiöiden seurauksiin kuten tulviin, sekä parantaa ruokaturvaa. 

Tilaisuuteen ovat tervetulleita kaikki asiasta kiinnostuneet.  

Ohjelma

13.00 Tilaisuuden avaus, Ylijohtaja Tarja Haaranen, ympäristöministeriö

13.10 Meriympäristö ennallistamisasetuksessa, ympäristöneuvos Mikko Kuusinen ja Saara Bäck

13.25 Mereisen ympäristön ja luonnon ennallistamistavoitteet, SYKE tutkimushanke KASMERI

13.45 Millä toimille parempaan suuntaan - Merenhoitosuunnitelma ja vesienhoitosuunnitelmat – miten ennallistaminen liittyy niihin? Erityisasiantuntija Turo Hjerppe

14.00 Kommenttipuheenvuorot

  • Suomen luonnonsuojeluliitto, Antti Heikkinen
  • Energiateollisuus, Marja Rankila
  • Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK, Airi Kulmala

14.40 Keskustelua ja kysymyksiä

15.00 Tilaisuus päättyy

Lisätietoja: ympäristöneuvos Saara Bäck, [email protected]