YM mukana Kiertotalouden yössä

ympäristöministeriö
Julkaisuajankohta 26.5.2017 16.09
Tyyppi:Uutinen

Ympäristöministeriö osallistuu SITRAn ja Helsinki Think Companyn järjestämään Kiertotalouden yöhön, joka järjestetään tiistain ja keskiviikon välillä 6.-7.6.2017. Kyseessä on World Circular Economy Forumin (WCEF) oheistapahtuma.

Kiertotalouden yössä 100 hengen osallistujajoukko pureutuu monitieteisissä tiimeissä neljään haasteeseen:

  • Hyönteiset ovat tulevaisuuden ruokaa, mutta miten niitä voidaan hyödyntää tehokkaasti ruuanlähteenä ja raaka-aineena ruokaketjun eri osissa?

  • Miten kaupunkisuunnittelulla luodaan entistä kestävämpi rakennettu ympäristö ja uusia asumisratkaisuja opiskelijoille?

  • Millä pienillä ja isoilla ratkaisuilla pidennämme puhtaan veden käyttöikää ja teemme sen kierrosta kaupallisesti kannattavaa?

  • Kiertotaloudella on suuri potentiaali kehittyvien maiden talouksissa - millaisia ratkaisuja löydämme kierrätykseen liittyvissä take back -systeemien kehittämisessä?

YM:stä on mukana kahdeksan hengen asiantuntijatiimi, jonka tehtävänä on mentoroida ja sparrata tiimejä, jotka etsivät ratkaisuja haasteisiin.

Tapahtuma on ilmainen ja tarkoitettu kaikille heille, jotka syttyvät kiertotaloudesta, kestävistä ratkaisuista ja akateemisuuden viemisestä käytäntöön. Seikkailuun haetaan mukaan yksilöinä, joista Sitra ja Helsinki Think Company koostavat monitieteiset tiimit. Lue lisää ja hae lippusi mukaan tapahtumaan:

Lisätietoja YM:n osuudesta tapahtumaan: Jarmo Muurman, +358 295 250 185, [email protected]