Uusia päästövähennyskeinoja tarkasteltiin ympäristöministeriön seminaarissa
Päästövähennystoimia on maailmanlaajuisesti merkittävästi lisättävä, jos tavoitteesta ilmaston lämpenemisen rajoittamisesta kahteen asteeseen aiotaan pitää kiinni. Kansainvälisten ilmastoneuvottelujen rinnalle on käynnistynyt iso joukko aloitteita, joilla päästöjä pyritään saamaan kuriin. Ympäristöministeriön 17.4. järjestämässä seminaarissa esiteltiin eri aloitteita ja arvioitiin niiden mahdollisuuksia. Parhaillaan keskustellaan sekä kansallisesti että kansainvälisesti fossiilisten polttoaineiden tukien leikkaamisesta. Tuista luopuminen maailmalaajuisesti kirittäisi merkittävästi tavoitetta pysäyttää ilmastonmuutos kahteen asteeseen. Suomen tuista suurin osa on verotukia, joiden vaikutuksia arvioidaan parhaillaan.
Päästöjen vähentämiseen saadaan vauhtia myös vähentämällä F-kaasuja, metaania ja mustaa hiiltä eli nokea. F-kaasut ovat vielä pieni, mutta kasvava päästöjen lähde ja niitä pyritään vähentämään niin Montrealin pöytäkirjan, Ilmastosopimuksen, Euroopan unionin kuin Climate and Clean Air Coalitionin (CCAC) piirissä. Metaanin vähentämiseksi on perustettu kansainvälinen aloite Global Methane Initiative (GMI), jossa esimerkiksi maatalouden ja jäteveden käsittelyn päästöjä vähennetään. Musta hiili puolestaan on ongelma etenkin pohjoisilla alueilla. Arktinen neuvosto onkin työskennellyt aiheen parissa ahkerasti ja on suunnittelemassa uutta instrumenttia mustan hiilen hillintään.Lisäksi sekä kunnissa että yrityksissä on käynnistynyt uusia aloitteita päästöjen vähentämiseksi ja toimijoiden välisen yhteistyön lisäämiseksi. Kiihtyvä kaupungistuminen lisää päästöjä, mutta toisaalta kaupungeilla ja kunnilla on kattava keinovalikoima eri sektoreilla. Teollisuuden ja yritysten ensisijainen keino päästövähennyksiin on energiatehokkuuden parantaminen. Päästökauppamekanismeja voidaan hyödyntää päästövähennysten kustannustehokkuuden edistämiseen.
Seminaarissa todettiin, että aloitteet eroavat ominaisuuksiltaan paljon. Toisten toteuttaminen vaatii esimerkiksi julkisen sektorin lisärahoitusta, kun taas toisten eteneminen on kiinni esimerkiksi järjestöjen päätöksistä. Erilaisten aloitteiden roolin selvittely kansainvälisessä ilmastopolitiikassa jatkuu. Ympäristöministeriö ja Pohjoismaiden ministerineuvosto ovat käynnistäneet aiheesta selvityksiä.
- Tilaisuuden ohjelma (pdf)
- Tilaisuuden raportti (pdf)
Tilaisuuden esitykset:
- Harri Laurikka, Uudet kumppanuudet ilmastoneuvotteluissa (pdf)
- Pauli Mäkelä, Friends of Fossil Fuel Subsidy Reform ja muu kansainvälinen toiminta (pdf)
- Outi Honkatukia, Fossiilisten polttoaineiden tuet Suomessa - mitä ne ovat ja mitä niille voisi tehdä? (pdf)
- Eeva Nurmi, Lisätoimia F-kaasuihin (pdf)
- Pauli Mäkelä, Global Methane Initiative (pdf)
- Mari Heinonen, Jäteveden käsittely (pdf)
- Seppo Sarkkinen, Musta hiili hallintaan - kansainvälinen kenttä (pdf)
- Ari Laaksonen, Musta hiili kotimaassa (pdf)
- Sampo Seppänen, Hiilimarkkinat lisätoimien välineenä - keinot vauhdittaa kansainvälisten päästöyksiköiden kysyntää (pdf, 1,1Mt)
- Lotta Mattsson, Kaupungit ja kunnat toimivat (pdf)
- Hille Hyytiä, Teollisuuden ja yritysten ilmastotoimet (pdf, 1,3Mt)