Asuntoministeri Joensuussa: aktiivista asukastoimintaa ja kaupunkikehittämistä
Kulttuuri- ja asuntoministeri Viitanen vieraili 9. kesäkuuta Joensuun Rantakylässä ja Utrassa tutustumassa aktiiviseen asukastoimintaan. Samalla ministeri pääsi tutustumaan aivan keskustan tuntumaan nousevan Penttilän asuinalueen rakennustöiden etenemiseen.
Rantakylässä asukasyhdistys Ahkeran asukastupa on hyvä esimerkki siitä, miten matalan kynnyksen kohtaamispaikka tukee paikallisten vapaa-ajan toimintaa ja koko alueen viihtyisyyttä. Samalla tavoin Utran vanha puukoulu toimii nykyisin Utran asukasyhdistyksen asukastupana ja tärkeänä kokoontumispaikkana lähiön asukkaille ja toiminnalle. Asukastuvassa jaetaan muun muassa ruoka-apua lähiseudun asukkaille. Asukasaktiivit kertoivat ministerille yhteisten tilojen tarpeellisuudesta ja kehittämisideoista. Rantakylä ja Utra ovat mukana Asuinalueiden kehittämisohjelmassa, jossa parannetaan lähiöiden elinvoimaa ja ehkäistään eriytymistä liki 40 hankkeen avulla.
Penttilän uusi asuinalue nousee vanhalle saha-alueelle aivan Joensuun keskustan tuntumaan. Kyseessä on pitkäjänteinen ja mittava kehittämishanke, sillä pelkästään maaperän kunnostamiseen jouduttiin poistamaan noin 450 000 kuutiota pilaantunutta maata ennen varsinaisten rakennustöiden alkamista. Alueella on kiinnitetty erityistä huomiota taiteeseen: siihen käytetään prosentti alueen rakentamiskustannuksista eli noin 4 miljoonaa euroa.
Lisätietoa: