Asuntoministeri Vapaavuori: 'Hintatietopalvelu vahvistaa kuluttajan asemaa asuntomarkkinoilla'
Ympäristöministeriön ja valtion asuntorahaston tarjoama asuntojen hintatiedot -palvelu on vetänyt kävijöitä jo kokeiluvaiheessa. Hakuja on tehty 1,3 miljoonaa parissa päivässä, vaikka palvelu avataan testivaiheen jälkeen virallisesti vasta maanantaina 2. heinäkuuta.
"Jo nyt voi sanoa, että tämä valtava käyttäjämäärä kertoo palvelun tarpeellisuudesta. Tähän asti asunnon ostajilla ja myyntiä harkitsevilla ei ole ollut käytettävissään hintatietoja yhtä laajasti kuin välittäjillä. Hintapalvelu vahvistaa kuluttajan asemaa asuntomarkkinoilla", sanoo asuntoministeri Jan Vapaavuori.
Miksi palvelusta ei saa kaikkea tietoa?
Palvelun vilkas käyttö jo testivaiheessa näkyy myös palvelun kautta tulvineiden kysymysten määrässä - niitäkin on tullut satoja parissa päivässä.
Käyttäjiä on tähän mennessä askarruttanut eniten se, miksi aivan kaikista asuntokaupoista ei saa palvelun kautta tietoja. Ympäristöministeriön tietohallintojohtaja Heikki Heikkilän mukaan syitä on monia: "Saamme tiedot vain suurimmilta kiinteistönvälittäjiltä, emme suinkaan kaikilta. Tiedot kattavat arvioilta noin 50 prosenttia kaikista kaupoista, joten toinen puoli vielä toistaiseksi puuttuu. Asia korjaantuu ajan kanssa kun myös pienempiä välittäjiä saadaan mukaan".
Myöskään omakotitaloja ja pienempien paikkakuntien tietoja ei palvelusta toistaiseksi löydy. Palvelu aloitettiin osakeyhtiömuotoisista asunnoista, jotka suurimmissa kaupungeissa muodostavat valtaosan kaupankäynnin kohteina olevista asunnoista.
"Kaikki nämä asiat tulevat varmasti uudelleen pohdintaan, kun saamme riittävästi kokemuksia tästä ensimmäisestä versiosta. Käyttäjien palaute on todella tärkeää palvelun kehittämisessä", asuntoministeri Vapaavuori korostaa.
Osa kysyjistä kaipaisi nykyistä tarkempia tietoja esimerkiksi osoitteesta tai myyntiajasta. Osa taas ihmettelee, miksi palvelussa ei voi olla tietoja silloinkin kun vastaavia kauppoja on alueella tehty alle kolme.
"Molemmissa tapauksissa halutaan taata ihmisten yksityisyyden suoja. Jos haun tuloksena löytyy vain yksi asunto, alkaa se olla jo liian yksilöivää", Heikkilä selostaa.
Palvelun aineisto tulee kiinteistövälittäjien tietojärjestelmistä. Palvelu on toteutettu yhteistyössä Kiinteistömaailma, Oy:n OP-Kiinteistökeskuksen ja Realia Group Oy:n kanssa.
Lisätiedot:
Erityisavustaja Tatu Rauhamäki, puh. 050 521 2907
Ylitarkastaja Tommi Laanti, puh. 0400 143 868
Tietohallintojohtaja Heikki Heikkilä, puh. 0400 561 903