Ympäristöhallinnon laboratoriotoiminnan ohjausryhmä

YM044:00/2004 Kehittäminen

Työryhmän tehtävänä on:
- kehittää ympäristöhallinnon laboratorioiden toimintaa ja taloutta
- arvioida ja sopia miten ympäristöhallinnon analytiikkatarve voidaan kustannustehokkaasti tyydyttää omia ja ulkopuolisia laboratorioita käyttäen
- valmistella laboratoriokohtaiset kehittämislinjaukset sekä sopia työnjaosta ja yhteistyöstä sekä kustannusten kohdentamisesta verkkoon kuuluvien laboratorioiden kesken
- valmistella laitehankintojen suuntaaminen
- luoda edellytykset laboratorioverkon toiminnalliselle ja taloudelliselle kehitykselle
- tehdä ministeriölle laboratorion toimintaa koskevia ehdotuksia sekä laatia toiminnastaan vuosittain raportti.

Hankkeen perustiedot Päättynyt

Hankenumero YM044:00/2004

Asianumerot

Asettaja ympäristöministeriö

Toimikausi/aikataulu 1.12.2004 –

Asettamispäivä 30.11.2004

Hankkeen vaiheet

Tavoitteet ja tuotokset

Koordinoida ja kehittää ympäristöhallinnon laboratoriotoimintaa siten, että se muodostaa toiminnallisesti ja taloudellisesti toimivan ja tehokkaan kokonaisuuden, joka toimii yhteistyössä myös muiden laboratorioiden kanssa.

Lähtökohdat

Ympäristöministeriön asettama työryhmä, joka selvitti ympäristöhallinnon laboratoriotoiminnan tilaa ja kehittämistarpeita, antoi raporttinsa 19.6.2002. Kehittämistä jatkoivat ympäristöministeriön asettamina selvityshenkilöinä laboratoriojohtaja Marja Luotola ja laboratoriopäällikkö Tero Väisänen, jotka jättivät raporttinsa lausuntoja varten 31.3.2004. Raportista on saatu lausunnot, joiden perusteella selvityshenkilöiden suosituksia voidaan kehittää edelleen. Ympäristöhallinnon tuotannollisista laboratorioista muodostetaan verkko, jonka toimintaa kehitetään yhteistyön ja työnjaon pohjalta tuottamaan ympäristöhallinnon tarvitsemia laboratoriopalveluita laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Verkon ohjausryhmään kuuluvat Suomen ympäristökeskuksen ja kaikkien niiden ympäristökeskusten edustajat, joilla on laboratoriot. Verkon toimintaan osallistuu sovittavan yhteistyön puitteissa myös Jyväskylän yliopiston ympäristöntutkimuskeskus. Verkko toimii yhteistyössä erityisesti myös niiden laboratorioiden kanssa, joissa ympäristöhallinto on osaomistaja. Selvityshenkilöiden raportissa esitettiin ympäristöhallinnon laboratorioiden organisoinnille kaksi vaihtoehtoa, joista toisen mukaan laboratoriot jäisivät organisatorisesti nykyiselleen. Toisena vaihtoehtona oli organisoida laboratoriot yhdeksi laboratorio-organisaatioksi. Lausuntojen perusteella ministeriö on katsonut, että tässä vaiheessa laboratoriot on tarkoituksenmukaista säilyttää osana nykyisiä organisaatioita. Nyt asetettava ohjausryhmä koordinoi ja kehittää laboratorioiden toimintaa kokonaisuuden saamiseksi mahdollisimman toimivaksi.

Erityisesti EY:n vesipolitiikan puitedirektiivi sekä muut ajankohtaiset ympäristödirektiivit kuten tuleva maaperän suojelua koskeva direktiivi edellyttävät nykyistä laajempaa analytiikkapalveluiden tuottamista. Kuitenkaan kaikkia analytiikkapalveluja ei ole tarkoituksenmukaista tuottaa omissa laboratorioissa, vaan huomioon otetaan myös ulkopuolisista laboratorioista saatavat palvelut.

Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa

Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.

Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet