Ympäristöministeri osallistuu kehitysyhteistyö ja biodiversiteetti -konferenssiin
Suomi sitoutuu toimenpideohjelmaan, jonka tavoitteena on luonnon monimuotoisuuden heikkenemisen merkittävä hidastaminen
Luonnon monimuotoisuuden suojelun ja eurooppalaisen kehitysyhteistyön yhdistäminen on aiheena Pariisissa 19. - 21. syyskuuta pidettävässä Biodiversity in European Development Cooperation - konferenssissa. Konferenssissa käydään korkean tason keskusteluja köyhyyden voittamisen ja biodiversiteetin säilyttämisen kaksinkertaisesta haasteesta. EU on suurin kehitysavun antajataho koko maailmassa.
Konferenssiin osallistuu vajaat 400 korkean tason vierasta, joukossa Euroopan ja yhteistyömaiden kehitysyhteistyö- ja ympäristöministereitä sekä muun muassa liike-elämän ja kansalaisjärjestöjen edustajia. Suomea EU:n puheenjohtajamaana kokouksessa edustaa ympäristöministeri Jan-Erik Enestam. Kokoukselle viedään myös kehitysyhteistyöministeri Paula Lehtomäen tervehdys, jossa korostetaan kansainvälisen yhteistyön merkitystä.
Muita korkean tason osallistujia ovat muun muassa UNEP:n pääjohtaja Achim Steiner sekä EU:n ympäristökomissaari Stavros Dimas. Myös Ranskan kehitysyhteistyöministeri Brigitte Girardin, Ranskan ekologian ja kestävän kehityksen ministeri Nelly Olin sekä Alankomaiden kehitysyhteistyöministeri Agnes van Ardenne puhuvat kokouksessa.
Konferenssin järjestävät Maailman luonnonsuojeluliitto IUCN (World Conservation Union) sekä EU:n komissio Suomen, Belgian, Ranskan ja Ruotsin hallitusten tukemana.
Enestam allekirjoittaa biodiversiteettisitoumuksen
Ympäristöministeri Jan-Erik Enestam puhuu konferenssissa torstaina 21. syyskuuta. Hän myös allekirjoittaa Countdown2010 -sitoumuksen, jossa Suomi lupautuu toteuttamaan tiettyjä käytännön toimenpiteitä edistääkseen ns. 2010-tavoitteen saavuttamista. 2010-tavoite asetettiin YK:n Kestävän kehityksen huippukokouksessa Johannesburgissa ja sen mukaan luonnon monimuotoisuuden väheneminen on saatava merkittävästi hidastumaan vuoteen 2010 mennessä.
Sitoumuksen taustalla on IUCN:n tekemä Countdown2010 Declaration -niminen maailmanlaajuinen aloite, joka pyrkii tukemaan Johannesburgissa asetetun tavoitteen saavuttamista ja auttamaan sen muuttamista käytännön toimiksi. Aloitteen taakse on asettunut eri maiden hallituksia, kansalaisjärjestöjä, elinkeinoelämää sekä toimijoita yhteiskunnan kaikilta tasoilta.
Miksi Biodiversiteetti ja eurooppalainen kehitysyhteistyö -konferenssin aihe on tärkeä?
Kestävä kehitys on yksi YK:n jäsenmaiden vuonna 2000 hyväksymistä vuosituhattavoitteista. Tavoitteen piiriin kuuluu mm. luonnon monimuotoisuuden suojelu. Luonnon monimuotoisuus tarjoaa perustan lähes kaikille muille kehitystavoitteille ja on edellytys toimiville ekosysteemeille. Terveet ekosysteemit puolestaan tarjoavat ihmisille ilmaisia ekosysteemipalveluita, joita ilman varsinkaan köyhät eivät tule toimeen.
Mitä köyhempi kehitysmaan maaseudun ihminen on, sitä enemmän hän luottaa päivittäisessä toimeentulossaan luonnosta saatuihin tuotteisiin. Näitä ovat esimerkiksi ravinto, rakennusaineet ja polttopuut energialähteeksi. Mitä huonommassa kunnossa ekosysteemit ovat, sitä suuremman vaivan köyhät joutuvat näkemään saadakseen nämä elämälleen välttämättömät tuotteet luonnosta.
Biodiversity in European Development Cooperation -konferenssissa tehtyjä johtopäätöksiä ja kehittämisajatuksia käytetään hyväksi, kun EU:n kehitysyhteistyö- ja ympäristöpolitiikkaa linjataan jatkossa.